ırk satandartları fcı

Aşağa gitmek

default ırk satandartları fcı

Mesaj  Admin Bir Ptsi Ağus. 10, 2009 10:26 am

FCI dan 1e1 çeviridir , sadece anatomik bölgeler yoktur....

FCI-Standard N° 292 / 29. 01. 1999/ GB DOGO ARGENTINO
KÖKEN : Arjantin
YARARLANMA : Büyük hayvan av köpeği

F.C.I.SINIFLANDIRMA : Group 2 Schnauzer and Pinscher, Molossians and Swiss Mountain - and Cattledogs.Section 2.1Molossian type, Mastiff type. Hizmet başarısı ile değerlendirilmez.

TARİHÇE : Arjantinin Cordoba eyaletinde yaratılmıştır.Dr. Antonio Nores Martinez yaratıcısıdır. 1928’te, Köpekler onun tutkusuydu ayrıca da Arjantin mirası olduğundan standartlandırılmasında adını Dogo Argentino koydu.İlk çalışmalarına eski codoba dövüş köpeğini çapraz çiftleştirmeler ile başladı, bu köpek güçlüydü fakat anatomik sorunlar yaşıyordu. Bu olumsuzluğu gidermek için Mastiffler ,Bulldoglar ve bull terrierler ile çapraz çiftleşmeler yaptı.Çalışmalara devam ettikçe bir çok jenerasyon elde etti. DrNores Martinez ilk batımdaki köpeklerin dövüşe uygun olduğuna karar verdi, Dr. Nores Martinez av tutkusu olan biriydi fakat büyük hayvan avına uygun bir köpek bulamıyordu,yarattığı köpeğin buna uygun olduğunu gördü.Geçen zamanda, adaptasyon süresinde köpeği çok yetenekli bir hale getirdi,son derece sadık ve korumacı bir köpek haline geldiler. İnatçı,kuvvetini tam kullanan,avın kokusunu algılayan bu köpeği yaban domuzları,pumalar ve diğer ülkelerdeki yabani hayvanları avlamak için kullandı.Dengesi ve mükemmel atletik kasları kötü hava şartlarında ve uzun yolculuklarda ve inatla takip edilen av hayvanıyla mükemmel bir mücadele yapmasına olanak sağlar.GENEL GÖRÜNÜŞ : Normal molos ırk tipidir, mesomorphic ve macrothalic, dev boyutlarda değildir. Elastik derisi altında uyumlu ve çok güçlü kasları vardır.Sessiz yürüşü vardır fakat yere sağlam basarlar, Zekası ve duruma çabuk yanıt vermesi ve hareketlerinde sürekli mutlu bir görünüm vardır. Göz alıcı beyazlığı , atletik yapısı ve sevimliliği insanı kendine aşık eder.ÖNEMLİ BİLGİLER : Çok gelişmiş kas ve kemik yapısı vardır. Uyumlu ve dengeli vücut yapısı dikkati çeker. Göğüs kafesi genişliği uzunluğunun yasrısı kadardır.
Vücut uzunluğu dolgun kaslarla artmaktadır.
DAVRANIŞ/MİZAC: Neşeli,dobra,arkadaşçıldır.Boş yere havlamaz ve herzaman gücünün bilincindedir.Saldırgan değildir fakat şüphecidir. Aynı cinsi bastırmak ister agresiflik gösterebilirO bir avcı, Akıllı, sessiz, cesaretli ve cesur bir köpektir.

TÜY : Tekdüze, kısa, düzenli, 1,5-2cm uzunluğundadır. Farklı iklimlere göre değişik kalınlık ve yoğunluk gösterebilir. RENK : Kesinlikle BEYAZ; Siyah yada siyaha yakın koyu renk sadece göz etrafında kabul edilebilir ve bu kafanın %10’nundan fazla olmamalıdır. Eğer iki farklı köpek arasında seçim yapılacaksa hiç kafasında siyah renk tüyü olmayan seçilmelidir.Boyutlar :
BOY : Erkek : 62 - 68 cm.
Dişi : 60 - 65 cm.

KUSUR : Kıl renginde benekli bir yapı kabul edilemez (deriden gözüken lekeler kusur değildir) CİDDİ KUSURLAR :

Zayıf kas ve kemik yapısı olması.
Burunda pigmentasyon sorunu olması(tam siyah olmaması).
Aşırı sarkık dudaklar.
Küçük,küt,güçsüz dişler. Dişte anatomik kusurlar.
Gözlerin yusyuvarlak olması; Renkli gözlülük yada göz kusurları.
Varil göğüs,sivri göğüs olması.
Düz kaburga olması.
Aşırı kilolu kalçalar.
Çok uzun diz bölgesi.
Olağan dışı yürüyüş bozuklukları.
Yavru köpekte aşırı deride beneklenme.
Kafa dışında renkli kıldan oluşan bölgeler.
Dengesiz huylarının olması. DİSKALİFİYE KUSURLARI :

Agresiflik.
Burunda pembelik olması.
Ağız ve çene bozuklukları.
Renkli gözlülük(mavi,yeşil)
Sağırlık.
Çok uzun kıl.
Tüyde siyah renklilik veya kafada birden fazla ayrı ayrı renkli tüy olması.
Boyun 60cm’den az 68cm’den fazla olması..
Erkek köpeklere tam testislilik kontrolü yapılır..

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 68
Kayıt tarihi : 07/08/09

Kullanıcı profilini gör http://dogoargentino.hareketforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz