dogo'larda kalça çıkığı

Aşağa gitmek

default dogo'larda kalça çıkığı

Mesaj  Admin Bir Cuma Eyl. 04, 2009 1:49 pm

Dispilazi" (Dysplasite) patolojideki kelime anlamıyla bedendeki anormal gelişme demektir. İnsan ve hayvanın yani her iki canlının da kalça yapısı, kalça eklemi tipindedir. Kalça eklemi,uyruk kemiğini kalça eklemine birleştirir. Bu eklem kalça kemiğindeki hokka çukuru ile bu çukura oturan uyluk başından meydana gelir. Ancak bu iki kemiğin eklem yuvasına doğru ve orantılı olarak uymaması halinde kalça eklemi anormal şekilde büyür ve deforme olur. Ortaya çıkan bu duruma "Kalça Displazisi", veya H.D (Hip Dysplasia) denir.Sebepler :H.D nin oluşumunda tek bir sebebin olmadığı önemle vurgulanmalıdır. Bir faktöre veya birbiri ile ilgisi olan sayısız faktöre bağlı olabilir. Temel olarak, ilk akla gelen soru şu olabilir; Büyümekte olan bir köpek yavrusunun kalça ekleminin taşımak zorunda kaldığı anormal bir vücut ağırlığı var mıdır? eğer var diye cevap veriyorsak, H.D özellikleri olarak bünyesel değişikliklere bu nedenle de yol açmış olabilir. H.D ye karşı kesinlikle kalıtımsal bir meyil vardır. Aynı nedenle genlerin H.D de çok önemli bir role sahip oldukları bilmemize rağmen, çevresel faktörlerin de bütünleyici bir role sahip olduklarını da unutmamalıyız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir köpek yavrusunu H.D ye meyilli kılan en yaygın çevresel faktörlerden biri, aşırı beslenmedir. Çünkü yapılan araştırmalar, yüksek kalorili yiyeceklerin H.D olasılığını artırdığını göstermektedir.Belirtiler :Kas tutukluğu,özellikle sabahları.

Topallık.özellikle aşırı egzersizden sonra.

Sendeleyerek veya eğilerek yürüme.

Doğrulmada güçlük ve uyluk kasların dejenere olması.

Huy değişikliği (rahatsız edici ağrıya bağlı olarak) [/b]


Tanı :Veteriner hekimce H.D teşhisi, genellikle röntgen bazında koyulur. Bir yaşından küçük olan köpeklerde, normal veya biraz anormal kalça arasında kesin bir ayırım yapmanın çoğu kez pek zor olduğu unutulmamalıdır. Nadiren fazlaca belirgin durumlarda üç veya dört aylıkken de teşhis koyulabilir. Ancak kalçalardaki bozukluk 18 aydan önce hassas bir şekilde ve kesin olarak teşhis edilemez. Başka bir deyişle, köpeğin kalçası bir yaşında normal görünebilir, ancak sonraki 18 aya kadar geçen sürede displazi olabilir.Tedavi :Kesin ve net bir çare olmamasına karşın tıbbi ve cerrahi yöntemler gelişmiştir. Pek çok durumda köpek oldukça normal ve rahat bir yaşama dönebilir. Ancak şişman bir köpeğe bu amaçla yaptırdığımız zorunlu egzersizler, çoğu zaman sizi hayal kırıklığına uğratır. Çünkü fazlasıyla şişman hayvanlarda ilk yapılacak iş kilo kaybını sağlamaktır ve bu çok önemlidir. Bu işlemi takiben veterinerinizce ilk aşamalarda ağrı kesici ilaç ve uyarıcı olmayan diğer ilaçlar tavsiye edilecektir. En yaygın ilaçlar ise bir veya değişik şekilde fenil butazon ve kortizondur. Eğer tıbbi tedavi yöntemleri artık köpeğinize tesir etmiyor ise cerrahi tedaviye geçilmesi gereklidir. Cerrahi tedaviler kas veya sinir değiştirme, ya da tüm kalçanın değiştirilmesi arasında değişiyor. En yaygın cerrahi yöntem, suni eklem kesme diye adlandırılır ve mafsalın kalça kemiğinden uzaklaştırılmasını kapsar. Çok iyi çalışır ve kalçadaki kemikten kemiğe teması yok ettiği için, H.D ' ye bağlı olarak ağrıyı tamamen keser.
Ek olarak :Kalça çıkıklığının tedavisi dışarıdan insan eliyle yapılamaz ayrıca zaten tam olarak yerine oturmazda !!
Köpeğinizin ''Arka ayağı aksıyor,Yere basamıyor.. '' gibi şikayetleriniz illaki Kalça çıkıklığı,kas zedelenmesi,vs. diyerek yaklaşmayın bu semptomlara benzere hastalıklar birden fazladır,aklınızda bulunsun ! Ortapedi kullanılan techizatlar parça bütünlüğünün korunması amacıyla üretimiştir

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 68
Kayıt tarihi : 07/08/09

Kullanıcı profilini gör http://dogoargentino.hareketforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz