BRUCELLOSİS (DAHİLİYE)

Aşağa gitmek

default BRUCELLOSİS (DAHİLİYE)

Mesaj  Admin Bir Cuma Eyl. 04, 2009 2:10 pm

BRUCELLOSİS
by mykop333 on Tue Dec 04, 2007 4:45 pm

Hastalık etkeni Brucella canisdir. Hastalık bulaşıcıdır ve köpeklerde doğum bozukluklarına neden olur.

Hastalık nasıl bulaşır ?

Hastalık süt, vajinal salgılar ve çiftleşme döneminde enfekte olarak düşük sonucu dışarı atılmış dokularla olur. Bakteri organizma dışındayken fazla dayanıklı değildir.

Hastalık nasıl gelişir ?

Bakteri mukozalardan vücuda girer ve lenf bezleri, uterus, dalak, prostat ve kemik de ---cög---alır. Brusella enfeksiyonu; erkek köpeklerde kısırlığa, dişi köpeklerde kısırlık ve düşüklere, yavru köpeklerde ölümlere neden olur.

Hastalığın belirtileri nelerdir ?

Dişi köpeklerde; Düşük (genelde hamileliğin 45. gününden sonra şekillenir), doğurganlık azalır, gebe kalmada başarısızlık, bir batındaki yavru sayısı azlığı, doğum sonrası yavrularda ölüm oranı bir hayli yüksektir.

Erkek köpeklerde; Enfeksiyonun ilk 3 ayında testislerde büyüme ve testis iltihabı, kronik hastalıkta testislerde tek veya çift taraflı erime olabilir, sperm sayısı aşırı derecede düşük olabilir.

Nasıl önlem alabiliriz ?

Herhangi bir koruyucu aşısı yoktur. Yapılacak şey çiftleştirmelerde titiz davranmak ve hasta olduğu bilinen hayvanlardan uzak tutmaktır.

Brusella enfeksiyonuna yakalanan hasta köpeklerin kısırlaştırılması hastalığın yayılmasını önlemek açısından önemlidir.

Sonuç;

B.canis tedavilere karşı oldukça dirençlidir ve bu yüzden tedavi oldukca zorlayıcıdır. Nadirende olsa bazen hastalar 2-4 yıl içinde kendiliğinden iyileşebilirler. Ancak bu süre içinde hastalar bakteriyi çevreye yaymaya devam ederler.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 68
Kayıt tarihi : 07/08/09

Kullanıcı profilini gör http://dogoargentino.hareketforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz